„JSTE TO CO JÍTE“ platí i u koček V. – tuky a sacharidy

Tuky

Tuky jsou důležitou složkou krmiva. Nastřikují se na granule, slouží jako bohatý zdroj energie, dodávají krmivu chuť (hlavně živočišné tuky), jsou nositelem vitamínů rozpustných v tucích a esenciálních mastných kyselin (ω3 a ω6). Esenciální mastné kyseliny jsou sloučeniny, bez kterých se organismus kočky neobejde a neumí si je sám vyrobit. Musí se tedy dodávát v krmivu. Konkrétně se jedná o kyselinu arachidonovou, linolovou a alfa-linolenovou. Jejich nedostatek má za následek řadu zdravotních problémů (náchylnost k infekcím, problémy s reprodukcí, špatná srst, růstové problémy u koťat). Zdrojem mastných kyselin by mělo být maso a masné výrobky (rostlinné tuky a oleje neobsahují potřebnou kyselinu arachidonovu), výborným zdrojem je rybí olej. Množství tuků v krmivu by nemělo přesáhnout 20%.

 Sacharidy

Kočka cukry (sacharidy, karbohydráty) nepotřebuje. Jsou to pouze „prázdné kalorie“ s nulovou výživovou hodnotou. Kočičí organismus získává energii a udržuje normální hladinu cukrů v krvi (glykémii) díky přeměně bílkovin a tuků. Mírně zvýšená potřeba je ale v období březosti (potřeba glukózy pro vývoj plodů) a laktace (syntéza laktózy). V přírodě tvoří cukry pouze 3-5% z její potravy. V komerčních krmivech je procento sacharidů vyšší, a to je třeba si ohlídat, neboť může vést ke zdravotním problémům – obezita, poruch trávení nebo cukrovka. Opět je tu ve hře cena. Zdrojem sacharidů jsou obiloviny a to je mnohem levnější zdroj energie než maso. Krmení bez sacharidů bohužel nenajdeme, ale můžete správným výběrem krmiva ovlivnit jejich zdroje, které hodnotíme tzv. glykemickým indexem (GI). Čím je GI obiloviny vyšší, tím více se po nakrmení rozkolísá hladina cukrů v krvi (to kočka opravdu nepotřebuje) jako na horské dráze. To může být jeden ze spouštěčů cukrovky. V krmivu tedy upřednostňujeme obiloviny s nižším GI – ječmen, hrách, vojtěška, jablka. Pozor byste měli dát na rýži, pšenici, kukuřici a sóju, které mají GI hodně vysoký. Sacharidy se při výrobě suchého krmiva používají k „slepení“ granulek, proto mají kočky krmivo v úhledných geometrických tvarech.  Krmivo pro hlodavce, králíky a ptáky obsahuje obvykle méně než 2% sacharidů. Suché krmivo pro kočky obsahuje 25 až 50% sacharidů! O potřebě sacharidů pro kočky si udělá obrázek jistě každý sám.

Vlákninu řadíme mezi sacharidy. Vláknina není štěpena trávícími enzymy, Jedná se o nestravitelné části rostlinných složek krmiva. Vláknina neposkytuje kočce žádnou energii nebo živiny, přesto je velmi důležitá pro podporu trávení, čištění střev a stimulace jejich činnost. Pro dobrou stravitelnost je ideální poměr v krmivu do max. 5% vlákniny.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*