„JSTE TO CO JÍTE“ platí i u koček VI. – minerální látky a vitamíny

Minerály
Jsou pro kočky nezbytné a podílí se téměř ve všech fyziologických procesech organismu. Přispívají k tvorbě enzymů, udržují pH v rovnováze, jsou nezbytné při využití živin, při přepravě kyslíku v organismu a jsou uloženy v kostech a svalové tkáni. Minerály jsou vápník, chlorid, chrom, kobalt, měď, fluor, jód, železo, hořčík, mangan, molybden, fosfor, draslík, selen, křemík, sodík, síra a zinek. Důležitý je vyvážený poměr vápníku k  fosforu –  1,2 – 1,4 : 1
Při nadměrném přísunu fosforu a nedostatku vápníku (krmení čistou svalovinou) vzniká nutriční sekundární parathyreóza – vápník se odbourává z kostí (zdeformované klouby, křehké kosti !!!) U koťat pozor na předávkování vápníkem (riziko granulí s velkým obsahem např. masokostní moučky nebo přidávání vápníku).

Vitamíny
Vitamíny jsou nezbytné pro regulaci metabolismu a jeho funkci a pro jeho normální růst. Obvykle se nacházejí v potravinách, některé jsou syntetizovány v těle zvířete. Jsou rozpustné v tuku nebo ve vodě.
Mezi vitaminy rozpustné v tucích patří A, D, E, a K. Do skupin ve vodě rozpustných vitamínů patří C a B. Obecně platí, že vitamíny rozpustné v tucích se ukládají v těle, zatímco ve vodě rozpustné vitamíny tělem procházejí rychleji. Organismu kočka snadněji využívá vitamíny z živočišných bílkovin (masa) než z rostlinných zdrojů. Například, kočkovité šelmy neumí přeměnit beta-karoten z rostlin na vitamin A (jak
to některá zvířata dělají), takže je třeba jim dodávat tento vitamín z živočišného zdroje.
Vitamíny není vhodné nahrazovat uměle vytvořenými a koupenými v lékárně. Například vitamín E není jen d-alphatocopherol, který koupíte v lékárně. Vitamín E je skupina osmi různých molekul, které mají vyšší využití, když jsou konzumovány v čerstvé straně, ne pouze jako umělý doplněk stravy. Četné studie dokazují, že přírodní zdroj vitamínů je mnohem vhodnější než užívání syntetických doplňků stravy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*