„JSTE TO CO JÍTE“ platí i u koček X. – co tedy hledat? Pár rad na závěr.

Součástí jídelníčku každé kočky by mělo být syrové maso. Nejpřirozenější je tzv. metoda PREY model – krmení přírodní syrovou stravou – masem. V dnešní nabídce je již řada přírodních doplňků k syrové stravě, není důvod se tedy obávat výživových nedostatků. Jen je to metoda náročnější na znalosti všech složek a poměrů krmiva a na čas. Ale vše se odrazí na zdraví a pohodě vašeho kočičího miláčka.
Když už se rozhodnete krmit granulemi, je třeba věnovat zvýšenou pozornost prvním pěti položkám uvedeným na etiketě o složení krmení a zamyslet se nad nimi a jejich výživovou hodnotou.  Na prvním místě by měly být bílkoviny a tuky z živočišných zdrojů. Mělo by tam tedy být uvedeno sušené maso, (pokud je maso deklarováno jako čerstvé, pak musí být následováno dalšími druhy masa a minimálně jedním druhem masové moučky nebo sušeného masa na jednom z předních míst) a masová moučka, jen to zaručuje převahu živočišných bílkovin v krmivu. Mělo být jasně specifikováno, o jaký druh masa se jedná.
Vybírejte granule v potravinářské kvalitě ( je to velká detektivní práce – v této kvalitě je pouze cca 5 % značek, ostatní jsou „krmné“ kvality), ale určitě se to vyplatí. Bohužel, do většiny granulí se dává převážně kuřecí maso, je to to nejméně vhodné maso pro trvalé krmení koček (výkrm trvá pouze 35 – 42 dnů, za tu dobu prostě moc vitamínů a minerálů nasbírat nestihne), nemluvě o prokázaném a medializovaném „pokrývání“ kuřat antibiotiky.
Ve střehu bychom měli být i u krmení, kde je uvedeno např. “Kuře – 49%, ale jaké kuře má výrobce na mysli – čerstvé, to ale víme, že má cca 80% vody, pokud se bude jednat o maso sušené, určitě se tím výrobce pochlubí. Hledejte jiné krmení, pokud je maso deklarováno pouze v čerstvé podobě, jednotlivé suroviny nejsou jasně určené nebo převažují ty v nízké výživové hodnotě – sója, bílkovinné hydrolyzáty a koncentráty, vedlejší živočišné produkty (zobáky, pařáty, krev, střeva s obsahem) a rostlinné produkty (zbytky z průmyslového zpracování řepky, kukuřice apod.). Také je nutné změnit krmení, pokud tam převažují suroviny méně vhodné  – pšenice, kukuřice, soja, menadion jako zdroj vitamínu K, hydrogenfosforečnan vápenatý. Nespecifikované údaje svědčí o neochotě výrobce sdělit, z čeho krmivo vyrábí. (např. rýže nikoliv obiloviny) Určitě změte krmení v případě, že granule jsou konzervovány výše uvedenými nebezpečnými chemickými stabilizátory je vhodné krmivo střídat (nekrmit  pořád stejnou značkou), protože každý výrobce po nějaké době do krmení nějakou složku přidá a nějakou ubere, pokud je tedy vaše kočka zvyklá být krmena pouze jedním druhem krmení, může nastat vážný problém s odmítáním jiného druhu krmení, proto je z mého pohledu lepší krmit zvíře více druhy krmiva.  Pokusy s kočkami ukazují, že když jsou krmeny pouze jedním druhem krmiva, nesvědčí jim to. Co krmení, to trochu jiné aminokyselinové složení. Při převažujícím krmení suchou stravou podpořte co největší měrou pitný režim své kočky – fontánky, větší množství misek s vodou, bylinkové slabé odvary, vývary….předejdete tím močovým a zažívacím potížím svých koček. Snad se mi podařilo aspoň trochu vám pomoci se zorientovat při výběru krmiva pro vaše kočičky. Rozhodně se vyplatí věnovat velkou pozornost správnému výběru krmiva a výživě vůbec.  Zdravá strava je nejlepší prevence nemocí a zdravotních poruch. A i ty nejkvalitnější a nejdražší produkty jsou daleko levnější, než účet u veterináře, nemluvě o zdraví a pohodě zvířecího miláčka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*