RANÉ KASTRACE

rozdělilo majitele koček na dva nesmiřitelné tábory

Všechna koťátka na „mazlíky“, která jdou do „cizích“ rodin, kastruji před odchodem do nového domova. V naší chovatelské stanici kastrujeme koťata od počátku roku 2010. To zde ještě nebylo takové šílenství kolem kastrací koťat. V té době jsme vyhodnotili, že kastrace mazlíků jsou pro naší CHS a hlavně naše miminka přínosem a cestou a ve spolupráci s mojí úžasnou veterinářkou jsme začali kastrovat. Před tímto jsem prostudovala mnoho článků, studií vědeckých i nevědeckých, různých názorů, ale i bludů a nebezpečných tvrzení, tvrzení, u kterých občas chybí i obyčejný selský rozum. Názory odborníků se různí, názory veterinářů se různí, jak se potom v tom má vyznat obyčejný milovník koček?
V době internetu a osvěty má každý možnost studovat názory, porovnávat je a s použitím i selského rozumu vyhodnotit, co je pro něj a hlavně pro jeho kotě v danou chvíli to nejlepší.
Domnívala jsem se, že otázka zní pouze „kdy je nejlepší čas na kastraci“. Bohužel velmi často slyším i názor, že kastrace je zásah do přirozeného života koček, pánové mi prominou, hlavně muži z nějaké osobního důvodu těžce nesou kastraci kocourů (ale i ti nezatvrzelejší odpůrci kastrací změní názor ve chvíli, kdy kocour pohlavně dospěje a začne značkovat své teritorium). Ale s přirozeností koček jsme si už pohráli a napáchali nenapravitelné škody. Kdo má kočky rád a nemá je na chov, měl by je nechat kastrovat. Člověk by neměl přispívat k živoření a bídnému životu koček na ulicích, útulcích a podporovat „množírny“.

Kolem kastrací se vynořuje řada otázek. Pojďme na ně hledat odpovědi:

Proč se kočky kastrují?
Proč kastrují útulky? Již dlouhá léta spolupracuji s útulkem a podílím se na jejich kastračním programu. Bez tohoto programu, který často podporuje příslušná obec či město, či bez velkého přispění sponzorů by tato země byla již zamořena bezprizorními kočkami. Je smutné vidět ty desítky a stovky koček, které si páni tvorstva pořídí jako kotě, pak pro svoji potěchu nebo lépe pro potěchu svých dětí kočce „pořídí koťátka“, která v lepším případě rozdají, v tom horším vyhodí nebo hodí za plot útulku. Pak je ještě velmi oblíbené „dopřát“ kočičce jedny koťátka. Kočka ale není žena. A znám i hodně žen, které si mateřství „dopřát“ nechtějí, tak proč si lidi myslí, že kočky ano?
Rozmnožovací pyramida – obrázek, který nahání hrůzu všem. Někdo za tím vidí pouze rozmar majitele, někdo „dobro“ pro svoji kočičku, někdo hloupost a nezodpovědnost a někdo peníze.
Chovatelé – proč oni kastrují svá koťátka před odchodem z domu? Za vším jsou nepoctiví podvodníci, kteří si koupí zvíře za zlomek ceny zvířete do chovu, klidně podepíšou smlouvu, ve které se zavazují ke kastraci zvířete a k překvapení všech tato zvířata později začnou prokukovat koťátka určitě rasy bez PP. Nejen že kazí chovateli jeho práci, podvodně získají zvíře (viz smlouva), ale pak ještě produkují další zvířata, která nesprávně označují plemenem daného rodiče. Je zvláštní postavit lásku ke zvířatům na podvodu. Z těchto řad se rekrutují medii propírané „množírny“, na které jsou naše zákony krátké. A žádný chovatel nechce vidět své vymazlené zvíře, které prodá jako „mazlíčka“ s představou válejícího se miláčka po gauči, jak je neustálými porody zubožené, podvyživené, špinavé s malými umorousanými koťátky na prodejních serverech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*